Sanat EğitimiBir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur.”

Mustafa Kemal Atatürk

 

Sanat eğitimi alan ve sanat faaliyetleriyle uğraşan çocukların, gelecekte daha başarılı olduğu bilinmektedir. Sanat eğitimi doğrudan düşünmeyle ilgilidir.

Bireyin sosyal ilişkilerini geliştirmesi, iş birliği ve yardımlaşma duygularını arttırması, üretken ve yaratıcı fikirler geliştirmesi, doğruyu seçme ve ifade edebilmeyi sağlaması ve iletişim yeteneklerine dahi doğrudan katkıda bulunan sanat eğitimi en az matematik eğitimi kadar önem taşımaktadır.

Sanat çalışmalarımızdaki hedefimiz; öğrencilerimizin çok yönlü gelişimlerini esas alarak onları geleceğe hazırlamak ve yaşam becerileri ile donatmaktır.

Okulumuzda sanat eğitimi programları hazırlanırken, diğer branş derslerimizi destekleyen sanat etkinliklerine yoğun bir şekilde yer verilmektedir. Bu etkinlikler, atölye çalışmaları, projeler- yarışmalar, geziler ile desteklenmektedir. Sanat müzeleri, sanat galerileri ve sanat atölyelerine düzenlenen gezilerde öğrencilerimizin, sanat eserlerini yakından görerek tanımaları ve bu eserlerin özgünlüğünü yerinde ve ilk elden görerek yaşamalarına olanak sağlanmaktadır.  Ayrıca yeteneklerini keşfettiğimiz öğrencilerimiz; kişisel resim sergileri, müzik dinletileri ve sahne gösterileri ile sanatsal yönleri desteklenir.

 

“Yaratıcı Saatler” ve “Büyük Sanatçılar” atölyeleri ile öğrencilerimize yaratıcı ve eğlenceli bir dünyanın kapılarını açıyoruz.

Her ay bir sanatçının çalışmalarından ilham alınarak yapılacak olan ‘Büyük Sanatçılar’ atölye çalışmaları ile; sanatı, sanatçıyı ve sanat kültürümüzü tanıtarak öğrencilerin bu kavramları yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini sağlamaktayız.